Teams

Saint Mary’s Hall offers 14 Upper School and 12 Middle School sports with unique offerings, such as lacrosse and field hockey, along with traditional team and individual sports.

Take a look below at each sport, and click on the sport to see the individual teams.

Baron XC Home Meet
Home
SMH
See highlights

Girls

1st - Anna V.

2nd - Kathryn t.


Boys

1st Joe L.

4th - JC y.

View Recap
Lockhart Middle School XC Meet - Lockhart, TX City Park
Away
Lockhart City Park
See highlights

Ellie S. 2nd

Augie C. 5th

View Recap
Bandera Cross Country Invitational - Bandera City Park/Bandera, TX
Away
See highlights

Kathryn T. was the sole Lady Baron to race but that did not stop her from breaking new ground with a sub 7 min time pace taking 31st overall in her race at 13:52 an excellent time in the 2-mile race.

The Varsity Boys 5K race with 12 teams in the race and the Baron's finished 6th and had two athletes in the top 15 - Chris C. 17:29/9th and Joe L. 17:49/13th.

View Recap
TMI MS Meet
Away
TMI - The Episcopal School of Texas
See highlights

2nd place Ellie S.

4th place Emma M.

4th place Augie C.

View Recap
Time Trial Breakfast
Away
McAllister Park
See highlights

We had a great turn out at our 2nd annual McAllister Park Time Trial and breakfast. Every single one of our athletes met their individual goals and had personal bests this season.

CHANGED: Changed event from NB Meet to to McAllister T
View Recap
River City Believers XC Invitational - River City Believers Academy/Selma, TX
Away
Other See highlights

Our runners brought home 4 medals: Ella W. placed 8th in the 5th and 6th grade girls race; Ellie S. placed 6th in the 7th and 8th grade girls race; and Augie C. finished 9th in the boys 7th and 8th grade race.

View Recap
vs.
Saint Joseph's Academy - Brownsville
Away
Saint Joseph's Academy - Brownsville
Loss 0-3

6-25, 15-25, 13-25

CHANGED: Changed time - to 2pm from 3pm
View Recap
vs.
St. Stephen's Episcopal School
Home
SMH - Lewis Field
Loss 1-3

Goal: Leonora L. (leading scorer)

Calsita W. - 20 saves

View Recap
Luling HS XC Invitational - Zedler Mill Park/Luling, TX
Away
See highlights

Joe L. managed to break into the top 10, finishing 7th and medaled with a17:42 which was an outstanding time for the course. Other Barons who raced were JC Y. who finished in 29th place at 19:47, William B. in 32nd place at 19:56, Colston B. in 34th at 20:11, Jack W. in 42nd at 21:00, Sebastian B. in 45th at 21:52 and Kamil D. in 46th at 22:10.

Anna V. also medaled by cracking the top 10, finishing in 5th place with a time of 13:14.


View Recap
Luling MS/HS XC Invitational - Zedler Mill Park/Luling, TX
Away
See highlights

In the girls' race, Ellie S. came in 1st with a time of 12:54. Emma M. also medaled coming in 8th with a time of 13:57. Ella W. finished in the time of 16:30, placing 27th.

In the boys' race, Park H. led the team, placing 5th with a time of 12:21. Bo W. came in 12th with a time of 12:56, also bringing home a medal.

View Recap
SACS Invitational - San Antonio Christian School/San Antonio, TX
Away
San Antonio Christian School
See highights

With nearly 90 runners in the Varsity Boys race the top five scoring runners all managed to come in the top 50 with the 6th and 7th runner not far behind and adding points to other scoring teams. The two top finishers were also top 10 medalists in today's very competitive race starting off with Chris C. coming in 6th place in a time of 17:34, right behind him was Joe L. in 10th place at 18:02. The rest of the Baron's had strong finishes as well with many personal bests as JC Y. was the 3rd Baron to cross the finish line in 25th place at 19:22 with Colston B. in 34th place at 19:51. William B. was the last scoring member to finish coming in 49th place in a time of 20:43. Then our two tie breakers were able to finish in excellent times with Jack W. coming in at 21:29 good enough for 60th place and then Sebastian B. finishing 63rd place in a very solid time of 21:56.

With this strong performance in this last regular season meet, they are looking forward and ready to face the intense competition of the post season with the District Championships set for the 21st and then the State Championships on the 30th.

View Recap
vs.
St. Agnes Academy
Away
St. Agnes Academy
Dismissal:
Departure:
Loss 0-9

St. Agnes had over 30 shots on cage, while Calista W. had over 20 saves.

View Recap
vs.
Awty International - Houston
Away
Awty International
Win 10-0

Goals:

Maddie W. 3

Charlie M. 2

Leonora L. 2

Abby L. 1

Francesca F.1

Valentina G. 1

Team combined had 40+ shots on goal

CHANGED: changed time from 11am to 10am
View Recap
vs.
Great Hearts Invictus
Away
Great Hearts Invictus
Dismissal:
Departure:
Loss 1-2

18-25, 25-22, 11-15

CHANGED: This event has changed. Date, time and location changed from 10/19 @ SMH 4:30pm.
View Recap
vs.
Great Hearts Monte Vista
Home
SMH - Napier Family Gym
Win 2-1

24-26, 25-11, 15-7

CHANGED: This event has changed. Date changed from 10/10.
View Recap
TAPPS Field Hockey State Playoffs vs St Agnes
Away
St. Agnes Academy
Departure:
Loss 2-6

Goals: Kate E., Abby L.

View Recap
TAPPS State Championship - Cottonwood Creek Golf Course/Waco, TX
Away
See highlights

TAPPS 5A Girl's championship 2-mile race with over 179 girls' lined up for the 2-mile course and our ladies shined despite the weather with Senior Anna V. taking 10th place overall in a 13:21, which qualified her as an All-State Cross-Country Athlete AND Academic All State! Sophomore Kathryn T. also ran an great race taking 44th in a time of 14:24.

TAPPS Boys 5A Championship 5K race with over 180 on the starting line. Our seven Baron's were squaring off with over 30 other 5A Boys teams and managed to break into the Top 10 once again with an overall 8th place finish! Leading the way was once again Senior Chris C. who finished 17th overall in a time of 17:21, next to cross the finish line was Junior Joe L. in 44th place at 18:37 was closely followed by Junior JC Y. in 57th at 19:26. Wrapping up the scoring for the Baron's was a pair of freshman with Colston B. in 62nd at 19:36 and William B. in 88th in 20:09. Next were the tie-breaking runners of the team as Sophomore Jack W. crossed the finish line in 130th place at 21:49 and then freshman Sebastian B. in 135th in 21:55.


View Recap
TBD
David Johnson Fall Classic
Away
Blossom Athletic Center
See highlights

FINALS

Adrian S.

Gold Medal - 100 Breaststroke 58:92

Gold Medal - 200 IM 2:04:80

Abi S.

Silver Medal - 100 Breaststroke 1:12.03

Gold Medal - 200 IM 2:25.55

View Recap
TBD
David Johnson Fall Classic
Away
Blossom Athletic Center
See highlights

FINALS

Adrian S.

Gold Medal - 100 Breaststroke 58:92

Gold Medal - 200 IM 2:04:80

Abi S.

Silver Medal - 100 Breaststroke 1:12.03

Gold Medal - 200 IM 2:25.55

View Recap
TBD
2023 South Zone TISCA Swimming and Diving Championships
Away
Blossom Athletic Center
See highlights

Arian S.

200 YD IM

Finals - 2:04.45

100 YD Breaststroke

Finals - Silver Medal - 59.15

200 YD Breaststroke

FInals - Gold Medal - 2:06.16

Abi S.

200 YD Breaststroke

Finals - 2:34.38 (11th)

50 YD Freestyle

Prelim - 28.56

100 YD Breaststroke

Prelim - 1:13.47

View Recap
TBD
2023 South Zone TISCA Swimming and Diving Championships
Away
Blossom Athletic Center
See highlights

Arian S.

200 YD IM

Finals - 2:04.45

100 YD Breaststroke

Finals - Silver Medal - 59.15

200 YD Breaststroke

FInals - Gold Medal - 2:06.16

Abi S.

200 YD Breaststroke

Finals - 2:34.38 (11th)

50 YD Freestyle

Prelim - 28.56

100 YD Breaststroke

Prelim - 1:13.47

View Recap
Dominion Classic Tennis Tournament
Away
Dominion Country Club
See highlights

Martha R. 3rd place-B singles

Syla M. and Cecilia W. 4th place-D doubles draw

Ana T. and Abby G. 4th place-C doubles draw

Jolie M. and Arya S. 2nd place-B draw

View Recap
TBD
TAPPS Central Region Swimming Qualifying Meet
Home
Blossom Athletic Center
See highlights

Adrian S.

200 IM

Silver Medal 2:02.00

100 Breaststroke

Silver Medal 58:46


Abi S.

200 IM

Silver Medal 2:22.92

100 Breaststroke

Silver Medal 1:11.08

View Recap
TBD
TAPPS 2024 State Championships
Away
Blossom Athletic Center
See highlights

Abi S.

Event 5 Girls 200 Yard IM

4th 2:23.64

Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke

Silver Medal - 2nd 1:11.98

Adrian S.

Event 6 Boys 200 Yard IM

Silver Medal - 2nd 2:01.36

Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke

Silver Medal - 2nd 58.51

View Recap